Zalety ziołowych herbatek

Zioła od wieków były stosowane w naszej kulturze i nikt nigdy nie miał wątpliwości co do ich zbawiennego wpływu na nasz organizm. Nasi przodkowie leczyli się nimi, poprawiali sobie samopoczucie, a czasem, a może nawet często, zdobywali serca wybranków i wybranek. 

Chyba dość skutecznie, bo zawsze byliśmy narodem licznym. Dziś zioła dostępne są nie tylko w ich naturalnym środowisku, ale również w aptekach i właściwie każdym sklepie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować naturalne właściwości ziół i wspomagać się nimi jako środkiem uzupełniającym, bądź wręcz podstawowym w przypadku niektórych dolegliwości.

Witaminy i…

W ziołach znajdują się takie składniki, jak garbniki (taniny), które posiadają właściwości uspokajające, flawonoidy zapobiegające starzeniu się skóry, oraz witaminy takie jak: A, B1, B2, C, E, K. Dzięki bogactwu składników regulują procesy trawienne, mają właściwości bakteriobójcze, obniżają poziom cholesterolu, regulują ciśnienie krwi, chronią przed zawałem serca czy miażdżycą, a także pozytywnie oddziałują układ moczowy. Poniżej omawiamy tylko te najbardziej popularne.

Tymianek kontra bakterie

Czasami nazywany jest macierzanką. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego jest często składnikiem nie tylko preparatów na trądzik, ale również syropów na kaszel. Łagodzi kaszel, rozrzedzając śluz w płucach i oskrzelach, „zaopiekuje” się przewodem pokarmowym regulując i wzmacniając trawienie. Będzie skuteczny przy kłopotach z drogami moczowymi czy pęcherzem. Jego zielone liście są bogate w witaminę K, A, C i E oraz olejki eteryczne – tymol i karwol o działaniu rozkurczowym i bakteriobójczym.

Wszechstronna pokrzywa

To nie tylko chwast. Na wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Pokrzywa to prawdziwa skarbnica aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ta niepozorna roślina ma właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie szkodliwych substancji z organizmu, równocześnie przeciwdziała zatrzymywaniu płynów. Przetwory z liści pokrzywy pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, ułatwiają trawienie, przyswajanie pokarmów oraz zmniejszają stany zapalne przewodu pokarmowego.

Odchudzający senes

Liście i owoc senesu zawierają antraglikozydy, które działają przeczyszczająco, oraz flawonoidy pełniące funkcję przeciwutleniaczy, a także garbniki i gorycze. Senes wspomaga odchudzanie poprzez utratę wody z organizmu i wspomaga oczyszczanie jelit.

Melisa nie tylko na stres

Jest rośliną od dawna stosowaną w medycynie ludowej ze względu na zróżnicowane właściwości prozdrowotne. Melisa lekarska to zioło stosowane zarówno jako lek, jak i jako przyprawa. Filiżanka herbatki z melisy jest również znakomitym sposobem na skołatane nerwy, bezsenność, pomaga również w leczeniu nerwicy. Ponadto wykazuje właściwości rozkurczające, dlatego jest zalecana w dolegliwościach układu pokarmowego. Wspomaga ona trawienie, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych. Melisa lekarska może być wykorzystywana przez osoby z nadczynnością tarczycy.