Sprawozdanie z realizacji 1 etapu operacji pt. „Opracowanie innowacyjnej technologii pozyskania, przygotowania i przetwórstwa surowców zielarskich w produkcji udoskonalonych herbat ziołowych jednorodnych o dodatkowych cechach funkcjonalnych” (numer umowy: 00051.DDD.6509.00113.2022.15)

 

  1. Cel:
  • Opracowanie innowacyjnej technologii pozyskania, przygotowania i przetwórstwa surowców zielarskich o dodatkowych cechach funkcjonalnych

 

  1. Czas trwania:
  • 1 czerwca 2023 roku do 30 listopada 2023 roku

 

  1. Wykaz zrealizowanych zadań:
  • wstępne przygotowanie surowca o różnych parametrach jakościowych (m.in. granulacja, wilgotność, (Rolnik)
  • przygotowanie prób różnych frakcji surowca do badań: dobór i pobieranie prób różnych frakcji surowców ziołowych, przesyłanie do producenta i jednostki naukowo-badawczej próbek surowca celem wykonania badań metodami referencyjnymi (Rolnik)
  • opracowanie i testowanie technologii pozyskania, przygotowania i przetwórstwa surowców zielarskich o zoptymalizowanych cechach w oparciu o wyniki analiz NIR (Rolnik)
  • opracowanie i testowanie technologii konfekcjonowania (BELiN)
  • przeprowadzenie badań oceny jakości suszu (zakres: metody analizy chemicznej (tzw. klasyczne) tj. wilgotność, popiół, olejki eteryczne oraz metody instrumentalne tj. NIR), przygotowanie krzywych referencyjnych dla każdego rodzaju surowca (BELiN)
  • przeprowadzenie badań oceny wpływu granulacji na jakość suszu (zakres: metody analizy chemicznej (tzw. klasyczne) tj. wilgotność, popiół, olejki eteryczne oraz metody instrumentalne tj. NIR) i naparu (zakres: instrumentalny pomiar barwy, aktywność antyoksydacyjna, polifenole, aktywność hamująca α-amylazę i α-glukozydazę, jakość sensoryczną (UEP)
  • opracowanie algorytmów zależności jakości suszu i naparów od widm NIR i ich testowanie w warunkach laboratoryjnych (UEP).

 

  1. Opis wykonanych zadań

 

W ramach etapu, realizatorzy Operacji, dokonali zakupów elementów pilotażowej linii do pozyskania, przygotowania i przetwórstwa surowców zielarskich, sprzętów i odczynników w celu opracowania innowacyjnej technologii pozyskania, przygotowania i przetwórstwa surowców zielarskich o dodatkowych cechach funkcjonalnych. Szczegółowy wykaz zrealizowanych zakupów i prac badawczych zaprezentowano we wniosku o płatność etapu I. Przykładowe zdjęcia pozyskanych przez Rolnika sprzętów czy elementów linii technologicznych zaprezentowano na poniższych zdjęciach.

 

 

 

 

 

W ramach etapu I Lider (BELiN) zakupił innowacyjną, pilotażową linię do konfekcjonowania surowców zielarskich.

 

 

 

Opis opracowanej innowacyjnej technologii przetwórstwa surowców zielarskich o dodatkowych cechach funkcjonalnych została zaprezentowana na schematach.

Dotychczasowa technologia

Nowa technologia

 

Badania jakości suszu zielarskiego Belin

 

 

Analiza wyników przeprowadzonych prac badawczych dotyczące oceny jakości suszu, wpływu m.in. granulacji, temperatury na jakość  suszy i naparów pozwoliło na wyciągnięcie najistotniejszych wniosków:

  • zaobserwowano istotne statystycznie różnice w wartościach ciężaru nasypowego między różnymi frakcjami (D, G, L) w przypadku wszystkich badanych surowców (melisa, rumianek, mięta, pokrzywa),
  • istotne statystycznie różnice w przypadku wilgotności między różnymi frakcjami zaobserwowano tylko w przypadku melisy,
  • wpływ frakcji na właściwości przeciwutleniające jest uzależniony od surowca; największy wpływ frakcji na parametry związane z właściwościami przeciwutleniającymi surowców zaobserwowano w przypadku pokrzywy (FRAP, DPPH, ABTS, TPC). Część parametrów wykazywała istotne statystycznie względem frakcji różnice w przypadku rumianku (DPPH, TPC) i mięty (FRAP, ABTS); najmniejszy wpływ na parametry związane z właściwościami przeciwutleniającymi względem fakcji  zaobserwowano w przypadku melisy,
  • największe różnice w barwie naparów zaobserwowano w przypadku parametrów uzyskanych dla mięty.
  • temperatura (w przyjętym zakresie 40-60C) ma nieznaczny lub nieistotny statystycznie wpływ na badane parametry.

Uzyskane dane z wykorzystaniem metod klasycznych pozwoliły na opracowanie algorytmów zależności jakości suszu i naparów od widm NIR i ich testowanie w warunkach laboratoryjnych.

Herbata jest naszą pasją