Co stanie się, gdy będziesz codziennie pić rumianek?

Rumianek to jedno z najczęściej stosowanych ziół. Znajduje on zastosowanie w naturalnej medycynie, a także kosmetologii. Zioło to wyróżnia się zawartością wielu cennych związków o właściwościach prozdrowotnych, warto zatem codziennie pić napar z rumianku. A co najważniejsze – napar ten może być spożywany nawet przez małe dzieci, a jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na rumianek.

Właściwości prozdrowotne naparu z rumianku

Rumianek zawiera wiele unikatowych związków wpływających pozytywnie na zdrowie. Stanowi źródło witamin i minerałów, takich jak witamina C, witamina A, witaminy z grupy B, wapń, cynk, magnez, żelazo, miedź, mangan czy fluor. Ponadto zioło to obfituje w inne związki:

  • olejki eteryczne;
  • cholinę;
  • fitosterole;
  • garbniki;
  • związki śluzowe;
  • flawonoidy;
  • chamazulen;
  • bisabolol.

Rumianek wykazuje działanie przeciwzapalne, ponadto łagodzi objawy alergii; ma także działanie przeciwbakteryjne. Działa rozkurczowo na śluzówkę gładką jelit, wspomaga procesy trawienne, wzmaga wydzielanie żółci. Inne cenne właściwości rumianku to działanie moczopędne, przeciwbólowe, uspokajające, ściągające. Poza spożywaniem naparu z rumianku doustnie, można stosować go zewnętrznie na skórę, a także w postaci okładów na oczy.

Kto powinien pić napar z rumianku?

Napar z rumianku może być spożywany przez każdą osobę, która nie jest uczulona na to zioło. Bardzo często rumianek spożywany jest przez osoby z problemami trawiennymi. Po rumianek powinny sięgać osoby doświadczające:

  • wzdęć;
  • skurczów żołądka i jelit (także tych o podłożu nerwowym);
  • schorzeń wątroby, zwłaszcza przebiegających z ograniczeniem wydzielania żółci;
  • stanów zapalnych przewodu pokarmowego;
  • choroby wrzodowej żołądka i jelit.

Rumianek dzięki działaniu moczopędnemu napar z tego zioła wskazany jest osobom cierpiącym na stany zapalne dróg moczowych. Pomocne okażą się także nasiadówki z rumianku, które wspomagają leczenie stanów zapalnych cewki moczowej, stanów zapalnych pochwy, upławów oraz żylaków odbytu. Rumianek może być stosowany w formie okładów na owrzodzenia skóry, stany zapalne czy rumień, a także w celu leczenia stanów zapalnych spojówek.
Kolejnym wskazaniem do picia rumianku jest zła tolerancja stresu, gdyż rumianek wykazuje działanie uspokajające. Inhalacje z rumianku idealnie sprawdzają się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.

W badaniach in vitro na komórkach nowotworowych wykazano, iż ekstrakt z rumianku generuje apopotozę nieprawidłowych komórek (Antiproliferative and apoptotic effects of chamomile extract in various human cancer cells. Srivastava JK, Gupta S; J Agric Food Chem. 2007 Nov 14; 55(23):9470-8). Badania przedkliniczne wykazały wpływ rumianku na ograniczenie wzrostu komórek raka skóry, piersi, jajnika i prostaty.
Rumianek to zioło, które z powodzeniem można stosować nawet u małych dzieci. Wspomaga łagodzenie kolek, a także wykazuje lekkie działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Ponadto napar z rumianku idealnie sprawdzi się do przemywania obolałych dziąsełek podczas ząbkowania.

Rumianek z czarnym bzem – zdrowe połączenie

Herbatka z rumiankiem i czarnym bzem marki Belin to niezwykle smaczna i zdrowa kompozycja cennych roślin, które kompleksowo dbają o świetne samopoczucie i nienaganny wygląd. Czarny bez to bogate źródło witaminy C i antyutleniaczy, witaminy A, żelaza i wapnia. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, łagodzi ból, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego, działa napotnie i moczopędne. Owoce czarnego bzu wykazują zatem działanie komplementarne do działania rumianku. Ich połączenie w jednej formule zapewnia zatem skuteczne wsparcie zdrowia całego organizmu.

Naturalny skład herbatki ziołowej Belin i brak syntetycznych dodatków (np. aromatów czy barwników) zapewnia dobroczynny wpływ naparu na zdrowie. Herbatkę można pić profilaktycznie, a także w razie wystąpienia dolegliwości zdrowotnych.

Rumianek i wszystkie inne herbaty od firmy Belin znajdziecie w Auchan i Kauflandzie!

Autor: Artur Topolski –  Specjalista Żywienia