(NIE)ZWYKŁE SUBSTANCJE W HERBATACH ZIOŁOWO-OWOCOWYCH CZ. 2

W dzisiejszym artykule zawarte będą informacje na temat kolejnych prozdrowotnych substancji czynnych, które możemy znaleźć w herbatach ziołowo-owocowych.

Garbniki to związki organiczne mające charakter polifenoli. Dzielimy je na hydrolizujące (tanoidy i depsydy) oraz niehydrolizujące (katechiny, pochodne kwasu elagowego). Oprócz działania przeciwzapalnego oraz przeciwbakteryjnego, należy wziąć pod uwagę, że nadmierne spożywanie herbat bogatych w garbniki, może utrudnić wchłanianie składników pokarmowych: witamin, makro- oraz mikroelementów. W szczególności pamiętać o tym powinny osoby stosujące diety redukcyjne (niskoenergetyczne) z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dzieci i osób starszych, u których zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe jest wyższe. Bogatym źródłem garbników jest ziele dziurawca, borówka czernica, tymianek, majeranek oraz liście jeżyny.

Gorycze to związki charakteryzujące się silnie gorzkim smakiem. Do substancji gorzkich zaliczamy przede wszystkim: glikozydy, gencjaninę oraz ich pochodne. Bogatym źródłem goryczy jest ziele dziurawca, korzeń cykorii czy też ziele krwawnika. Związki te stymulują wydzielanie soku żołądkowego oraz śliny, wspomagając tym samym trawienie pokarmów. Mogą wpływać również na poprawę apetytu.

Związki kumarynowe to pochodne benzo-α-pironu występujące w roślinach w postaci wolnej lub związanej (jako glikozydy). Te związki wykazują działanie przeciwzakrzepowe, mogą działać przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, lekko uspokajająco. Posiadają również udowodnione działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Furanokumaryny występujące m.in. w korzeniu arcydzięgla mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieni UV. Z tego powodu należy stosować je rozważnie w okresie letnim. Kumaryna posiada właściwości rozkurczające mięśnie gładkie oraz w niewielkim stopniu mięśnie prążkowane, co może okazać się pomocne w różnego typu nieżytach żołądka oraz dwunastnicy.

Olejki eteryczne to związki organiczne charakteryzujące się przyjemnym zapachem. Dzięki ich obecności zioła mogą działać w zróżnicowany sposób, np. olejek miętowy oraz tymiankowy – żółciopędnie, szałwiowy – wyksztuśnie, miętowy oraz anyżowy – przeciwbakteryjnie. Jednym z najbardziej popularnych olejków eterycznych jest olejek melisowy, który ma działanie uspokajające. W związku z tym herbata ziołowa z melisy sprawdzi się doskonale na koniec dnia, przed snem.