Magia nasion

Nasiona czarnuszki i ostropest plamisty, choć od lat cenione na świecie, w Polsce nie są aż tak popularne. Zawierają jednak tak wiele cennych składników, że warto wprowadzić je do codziennej diety. Możliwości jest naprawdę dużo.

Czarnuszka

Czarnuszka siewna, czyli Nigella sativa, znana była już w starożytności. Sięgano po nią między innymi przy przeziębieniach, stanach zapalnych i zaburzeniach trawienia. Wierzono, że jej nasiona posiadają drogocenne właściwości. W krajach arabskich do dziś stosuje się ją przy problemach żołądkowo-jelitowych.

Nasiona czarnuszki można wykorzystać na wiele sposobów:

Na przykład robiąc napar z nasion czarnuszki, który można sporządzić w bardzo prosty sposób. Należy wsypać jedną łyżeczkę nasion do szklanki, następnie zalać je gorącą wodą, pozostawić na 20 minut, a na koniec odcedzić. Sporządzony napar można pić 2-3 razy dziennie, po pół szklanki. W takiej postaci nadaje się także jako płukanka do włosów czy płyn do przemywania skóry, np. przy trądziku.

Doskonale sprawdzi się też jako przyprawa. Zmielone nasiona czarnuszki idealnie komponują się z pieczywem, mięsem czy sałatką. Śmiało można nią zastąpić pieprz – ze względu na podobne walory smakowe. Czarnuszka jest jednak łagodniejsza, dzięki czemu nie podrażnia przewodu pokarmowego.

Dla amatorów czegoś mocniejszego idealna będzie nalewka ze zmielonych nasion czarnuszki. Wystarczy, że zalejemy pół szklanki nasion szklanką alkoholu 40% i odstawimy na minimum 7 dni, a przed spożyciem przefiltrujemy mieszankę przez watę. Nalewkę można stosować nie tylko wewnętrznie ale również zewnętrznie, np. do przemywania i nacierania w przypadku bolących mięśni czy reumatyzmu).

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty, potocznie zwany też ostem, to roślina znana od wieków. Legenda głosi, że swoją łacińską nazwę Silybum marianum zawdzięcza samej Matce Boskiej. Podobno podczas ucieczki do Egiptu Maryja chciała nakarmić Dzieciątko i w tym celu skryła się między liśćmi ostropestu. Ponieważ podczas karmienia kilka kropel mleka upadło na roślinę, na jej liściach do dziś widnieją białe plamy.

Wielowiekową popularność ostropest zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom. Spożywany regularnie zwiększa naturalną odporność organizmu oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Ponadto wykazuje działanie antyoksydacyjne – chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, powstałych wskutek stresu, spożywania alkoholu, działania promieni UV czy zanieczyszczonego środowiska.

Najcenniejszą częścią ostropestu plamistego są jego nasiona, które zawierają kompleks flawonoliganów, tzw. sylimarynę. Zmielone nasiona można wykorzystać na różne sposoby.

Przede wszystkim nadają się doskonale do przyprawiania mięs, zup czy kanapek. Można także dodawać je do ulubionego jogurtu czy owsianki. Zaleca się spożywanie 1-2 łyżeczek dziennie. Ponieważ sylimaryna nie rozpuszcza się w wodzie, zamiast tradycyjnego naparu warto sporządzić nalewkę. Do tego celu będziemy potrzebować 100 g nasion ostropestu plamistego i 500 ml spirytusu (70%). Nasiona należy zalać alkoholem i odstawić na 14 dni, a na koniec przefiltrować. Zaleca się spożywanie 15 kropel w łyżce stołowej przegotowanej wody 3 razy dziennie przez 2 tygodnie.